Diş teli tedavileri, yani ortodontik tedaviler, diğer diş tedavilerinden daha uzun sürer. Çünkü diş telleri dişleri diş köklerine zarar vermeyecek kadar küçük, ama dişi hareket ettirecek yeterlilikte optimum kuvvetler vererek hareket ettirirler. Ortodonti uzmanları diş telleri aracılığıyla dişlere verdikleri kuvvetleri hassasiyetle ayarlarlar ki dişler hareket ederken diş kökleri zarar görmesin.

Diş teli tedavisinde süre bireyin yaşına, uygulanan tedavinin şekline göre değişir. Örneğin 7-10 yaş aralığındaki çocuklarda basit hareketli diş telleriyle, yani hareketli apareylerle yapılan tedaviler 8-14 ay gibi bir zamanda tamamlanabilir. Buna karşın, sabit diş telleriyle, yani braketlerle yapılan tedaviler 12-28 ay gibi değişkenlik gösteren bir zaman aralığında tamamlanır. Bu değişkenliğin sebebi diş teli tedavisi gören her bir bireyin gelişiminin farklı bir aşamasında olmasına, iskelet ve kas yapısındaki farklılıklara, dişlerdeki çapraşıklık miktarının farkına vb. bağlıdır.

Diş teli tedavisi görüyorsanız ve tedavinizin ne kadar süreceğini merak ediyorsanız, tellerinizi ortalama ne zaman çıkarabileceğinizi en iyi ortodontistiniz bilir.