Gülüşünüzü değiştirmek istiyorsunuz, diş teli taktırmak istiyorsunuz ve tedavi giderleri sizin için bir soru işareti. Maddi durumunuz hak ettiğiniz gülüşe sahip olmanıza engel olmamalı. Diş klinikleri ve ortodonti uzmanları bu uzun süren diş teli tedavisi için genellikle aylık taksitler halinde ödeme seçeneği sunmakta.  Ortodontik tedavi son derece kişiye özel bir tedavidir, tek yumurta ikizlerinin tedavileri bile birbiri ile aynı değildir. Dolayısıyla diş teli tedavinizin fiyatı tedavinizin zorluğuna, çekimli veya çekimsiz tedavi, ya da cerrahi ortodonti olduğuna, süresinin uzunluğuna, seçtiğiniz diş tellerinin metal mi, porselen mi, şeffaf plak mı, dişlerin iç yüzlerine takılan lingual braketler mi olduğuna göre değişecektir.

Ortodontik Tedavinin Ücreti

Hayalinizdeki gülüşe sahip olmanın bedeli nedir? Bu, eminiz ki aklınıza en çok takılan soru. Herkes gibi siz de mükemmel bir gülüş istiyorsunuz, bununla beraber diş teli tedavisini maddi anlamda karşılamak konusunda endişeleniyorsunuz.  Bu tedavinin maliyetini rahatlıkla karşılayabileceğinizi bilmenizi istiyoruz.

Ortodontik Tedavinin Ücret Listesini Hazırlamak Neden İmkansızdır?

Düşünün ki bir alışveriş sitesinde veya bir mağazada ya da pazar yerindesiniz. Elinizde bir ihtiyaçlar listesi var, çeşitli giyecekler veya yiyecekler almayı planlıyorsunuz. Listenizdeki ihtiyaçlara karşılık gelen ürünlerin fiyatlarını topladınız ve alışveriş maliyetiniz belirlendi. Buraya kadar her şey yolunda. Peki ya standart dışı, size özel bir alışverişiniz varsa? Örneğin bir gelinlik ya da damatlık alıyorsanız, ya da sınava hazırlandığınız dershaneden eksiklerinizin olduğu konularla ilgili size özel takviye talep ettiyseniz? Bu gibi durumlarda, alışverişinizin maliyeti tamamen sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda değişecektir, kuzeninize hazırlanan gelinlik/damatlığın maliyeti ile sizinki farklı olacaktır zira beden ölçüleriniz, boyunuz, seçtiğiniz kumaş farklıdır; arkadaşınıza verilen takviye derslerle sizinkiler farklı olacak ve farklı fiyatlandırılacaktır çünkü ihtiyaçlarınız farklıdır. Tıpkı bunun gibi, tel tedavisi gören her birey, kendisine özel olan, kişisel bir hizmet alacaktır. Örneğin, dişlerine tel takılan bir hasta çene ameliyatına, ortognatik cerrahiye hazırlanır ve cerrahi ortodonti tedavisi görürken, bir başkası dişleri çekilerek tedavi edilecek; bir hasta metal diş telleri takarken bir diğeri estetik porselen diş tellerini ya da görünmeyen, dişlerin iç yüzlerinden takılan lingual braketleri tercih edecektir. Kimi hastanın gömük dişleri sürdürülecek ve tedavisi 3,5 yıl sürecek, kimi hasta da 8-9 yaşında erken ortodontik tedavi görerek 1 yıl gibi kısa bir zamanda sorunlarından kurtulabilecektir. Görmüş olduğunuz gibi, diş teli takan ve ortodontik tedavi bu gören her birey farklı ihtiyaçlara sahiptir ve tam da bu nedenle tedavi süreleri de tedavi ücretleri de birbirinden farklı olacaktır. Çünkü ortaya çıkan maliyet, birçok faktöre dayalıdır.

Ortodontik Tedaviyi Sigorta Karşılar mı?

Birçok insanın sağlık sigortası vardır ve insanlar sahip oldukları sigortanın, aldıkları ortodontik tedaviyi karşılayacağını ummaktadırlar. Sigortanızın bu tedaviyi karşılayıp karşılamayacağı sahip olduğunuz poliçeye bağlıdır. Diş sağlığı sigortaları bazen ortodontik tedaviyi karşılamaktadır. Birçok poliçe ortodontik tedaviyi karşılar ama tedavinin bir miktarını hastanın karşılamasını veya tedavi giderlerinin sadece bir kısmını karşılayarak kalan ücreti hastanın veya hastanın ailesinin karşılamasını da isteyebilir. SSK da ise tamamen farklı bir sistem hakimdir. SSK ya bağlı iseniz, bir diş hekimliği fakültesine ve ağız diş sağlığı merkezine giderek devlette 90 gün içinde tedavi edilememektedir özele sevki uygundur raporu almalısınız. Ancak bu raporu alırsanız tedavi maliyetinizin 1/3 ünü ( üçte birini) devletten geri ödeme olarak alabilirsiniz, geriye kalan 2/3 ünü ( üçte ikisini) sizin karşılamanız gerekir.