Çenedeki eklem, yani temporomandibular eklem, kas, lif, disk ve kemiklerden oluşan karmaşık bir yapıdır ve bu yapı gerektiği şekilde çalışmadığında çene eklemi bozuklukları ortaya çıkar. Sıklıkla çene eklemi rahatsızlığı meydana geldiğinde, bir an için çene yerinden fırlayacakmış ya da kilitlenecekmiş gibi olur. Bazı durumlarda yemek yerken, konuşurken ya da dinlenme halinde ağrı oluşur, ağız çok geniş açılamayabilir, bazen de eklemlerden ses gelir.

Çene eklemi rahatsızlığının muhtemel sebepleri arasında trafik kazaları sırasında baş boyun bölgesine gelen travma, diş sıkma alışkanlığı, vücudun genelini etkileyen romatoid artirit, akut stres hallerinde diş gıcırdatma veya sıkmaya bağlı gelişen kas spazmları, ortodontik anomalilerden açık kapanış, temporomandibüler eklem artiriti ve tümörleri gösterilebilir.
Yapılan tetkikler sonucunda eklem ağrılarının ortodontik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edilmişse, eklem splinti, analjezik, antienflamatuar ve antispazmik ilaç tedavisi sonrası ortodontik tedaviyle kapanış bozukluğunun düzeltilmesi önerilir. Diş sıkma/gıcırdatma ya da akut stres kaynaklı kas spazmlarının tetiklediği temporomandibüler eklem rahatsızlıklarında da tedavi için aynı yöntemler uygulanır, ilaveten fizik tedavi yöntemleri( sıcak/soğuk kompres, düşük frekanslı lazer ya da ultrason uygulamaları gibi) de rahabilitasyon sürecine dahil edilebilir. Ancak ağrıların kaynağı bölgeyi tutan artirit ya da tümörse, o zaman cerrahi müdahale gerekebilir.