Cerrahi Ortodonti  ve Çene Ameliyatları - Ortognatik Cerrahi

Yetişkinsiniz, alt çenenizle üst çeneniz arasında uyumsuzluk var;

-alt çeneniz geride ve üst dişleriniz öne fırlamış

alt çeneniz geride ve üst dişleriniz öne fırlamış

-alt çeneniz ileride ve alt dişleriniz çok önde

alt çeneniz ileride ve alt dişleriniz çok önde

-sadece arka dişleriniz birbirine değiyor ve ön dişleriniz değmiyor, lokmaları kesici dişlerinizle koparamıyorsunuz.

open bite

Tüm bunlar çene uyumsuzluklarıdır. Çenelerin birbirleriyle olan uyumsuzlukları hem estetik problemlere, hem dişlerde kapanış bozukluklarına, hem de çiğneme, ısırma ve konuşmada zorluklara yol açar. Bu çene uyumsuzlukları çocuklarda erken yaşta tespit edildiğinde diş telleriyle tedavi edilebilmeleri mümkün ancak erişkinlerde sadece tel tedavisi pek çok durumda çene uyumsuzluklarını düzeltmeye yeterli olmuyor.

Erişkinlerde bu tip uyumsuzluklar sadece ortodontik tedavi ile düzeltilemez. Böyle hastalarda önce ortodontik tedavi ile, diş telleri ile, cerrahi ortodonti ile dişler düzeltilir, çene kemiği içerisinde dişler doğru konuma yerleştirilir. Bu aşama ortalama 12 ila 18 ay sürer. Daha sonra cerrah ve ortodontist operasyonu planlar. Planlama aşamasında hastadan fotoğraf, röntgen ve ölçüler alınır, çenelerin konumu SAÖ Artikülatörü denen gelişmiş bir aygıta aktarılır ve cerrahi planlanarak teknisyenle beraber ameliyat plakları hazırlanır, ya da hastadan alınan tomografiler hizmet sağlayıcılarımız olan şirkete gönderilerek özel programlarla ameliyat planlanır ve cerrahın çene ameliyatında kullanacağı plak CAD/CAM teknolojisiyle, tamamen dijital olarak hazırlanır. Daha sonra, hazırlanan plaklarla hasta ortognatik cerrahi operasyona girer ve  genel anestezi altında cerrah üst ve alt çenenin konumunu düzeltir. Cerrahi müdahaleden sonra teller ortalama 6 ila 8 ay daha ağızda kalır ve tedavi sonunda da teller ağızdan çıkartılır.  Erişkin ortodonti hastalarında alt ve üst çene arasında uyumsuzluk varsa çoğu kez hasta için en sağlıklı ve kalıcı tedavi ortodonti- ortognatik cerrahi kombinasyonlu cerrahi ortodontik tedavidir. 

Kamuflaj Tedavisi

Peki, çene uyumsuzluğunuz var ama hafif şiddette ve siz çene ameliyatı olmak istemiyorsunuz. O zaman ne yaparız?

Eğer alt çeneniz gerideyse ve yüz yapınız ile dudak kalınlığınız izin veriyorsa, üst çenenizden iki küçük azı dişinizi çekerek tüm ön dişlerinizi arkaya alırız ve uyumsuzluğu gideririz.

Eğer alt çeneniz öndeyse veya alt ve üst kesicileriniz birbirine temas etmiyorsa,  sorun da hafif şiddetteyse, o zaman ortodontik minividalar(TAD), MAEW tekniği veya diğer segmental ark teknikleri ile alt ve üst dişler arası uyumu ve kapanışı sağlayabiliriz. Ancak hatırlamanız gereken şudur; kamuflaj tedavisi her hastaya uygulanmaz, her hastada istenen tatmin edici sonucu veremez. Bu tedavi seçeneği uzman hekiminiz tarafından hassasiyetle değerlendirilmesi gereken bir yöntemdir.

Kamuflaj Tedavisi